article

Bankalar Kredi Vermiyor Nereden Kredi Alabilirim?

Günümüzde birçok kişi çeşitli nedenlerle nakit paraya ihtiyaç duyar ve burada kişiye özel kredi imkanları devreye girer.Bu ihtiyacı en hızlı şekilde karşılamanın yolu ise kredi çekmekten geçer. Fakat Türkiye’de hizmet veren bankaların kredi için çeşitli başvuru ölçütleri mevcuttur. 


Kredi başvuru ölçütleri arasında; başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması, belirli bir süre sigortalı olarak çalışılmış olması, gelir belgesi ve gerekirse ek belgeler beyan edilmesi ve kredi notunun yüksek olması gibi çeşitli gereklilikler yer alır. Bu gibi koşulları karşılayan kişilerin kredi başvuruları çoğunlukla olumlu sonuçlanır. 


Tam tersi durumlarda yapılan başvurularda ise başvuruların olumsuz sonuçlanma olasılığı çok yüksektir. Böyle bir durumda kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişiler, banka dışında kredi veren kurumları araştırır. Genellikle günümüzde en güvenilir kredi alma yöntemi bankalardan geçer. 


Ancak bankalara yaptığınız başvurular olumsuz sonuçlanıyorsa, komisyon ile kredi veren kuruluşlara başvurabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler ise kurumların güvenirliliğidir. Komisyonla kredi veren kurumların, yasal şartlarda çalışıp çalışmadığını göz önünde bulundurarak bu gibi kurumlardan hizmet alabilirsiniz.  


Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bankalara yönelik gerçekleştirdiği kredi başvuruları olumsuz sonuçlanan birçok kişi, ne yapması gerektiği konusunda araştırmalar yapar. Bu aşamada öncelikle, kredi başvurusunun neden olumsuz sonuçlandığı değerlendirilmelidir. Başka bankalara borcu olan, düzenli ödeme yapmayan, kredi notu düşük olan ve gelir beyan edemeyen kişilerin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu noktada ipotek ya da kefil ile kredi alma yöntemleri devreye girer. 


Ayrıca bankalara yaptığınız kredi başvuruları olumsuz sonuçlanıyorsa, kredi notunuzu yükseltmeyi de deneyebilirsiniz. Bunun için yapılması gereken çeşitli yöntemler mevcuttur. Genel olarak, bankalara düzenli ödeme yaparak, düşük limitli bile olsa bir kredi kartı kullanarak ve vadesiz hesaplarınıza düzenli olarak para giriş çıkışı yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 


Ancak kredi notunu yükseltmek belirli bir süreci kapsar. Bu yüzden acil nakit ihtiyacı olan kişiler için banka dışında kredi veren kurumlar ön plana çıkar. Günümüzde birçok şirket, bankalarla başvuru sahipleri arasında aracı olarak hizmet verir. Bu hizmeti sunan şirketler, genellikle yaptıkları işlem sonucunda belirli bir oranda komisyon alır. Bu gibi kuruluşlara başvurarak, nakit para ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 


Kredi Alamayanlara Kredi Veren Kuruluşlar


Günümüzde bankalardan kredi alamayan kişilere kredi veren kuruluşlar bulunur. Bu kuruluşlar arasından yasal yollarla hizmet veren güvenilir şirketleri seçmek ise oldukça önemlidir. Bu gibi şirketler, genellikle çektikleri kredi üzerinden belirli oranda komisyon alarak kullanıcılara hizmet sağlar. Ancak komisyon almadan hizmet veren kurumlar da mevcuttur. Banka dışında kredi veren kuruluşlar arasında Koç Finans, Financell, EVKUR, Mercedes Benz, Turkcell, Vodafone ve Volkswagen gibi bilinen şirketler de yer alır. Bu gibi kurumların belirledikleri koşulları karşıladığınız takdirde başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 


Özellikle Turkcell ve Vodafone gibi telekomünikasyon şirketleri, faturaya ek olarak nakit ihtiyacını karşılamak ya da bu şirketlerden alınan herhangi bir cihaz sayesinde nakit ihtiyacını karşılamak gibi çeşitli alternatifler sunar. Diğer şirketlerin ise kendi içinde belirlediği kurallar bulunur. Kredi almak istediğiniz kuruluşun kredi kriterlerini inceleyerek bu doğrultuda seçim yapabilirsiniz. Bu sayede kısa bir süre içinde nakit ihtiyacınızı karşılayabilir ve ister yatırım yapabilir isterseniz de borçlarınızı ödeyebilirsiniz. 


Çok Başvuru Yaptığım İçin Kredi Alamıyorum?

Yapılan kredi başvurularında her bankanın kendine özgü belirli kredi ölçütleri bulunur. Bankalara çok sık kredi başvurusunda bulunmamak da bu ölçütler arasında yer alır. Sık sık kredi başvurusu yapıldığında kredi notu bu durumdan olumsuz etkilenir. Böyle bir durumda çeşitli yöntemlerle kredi notunuzu yükseltebilir ya da banka dışında kredi veren kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. 


Kredi notunu etkili bir şekilde yükseltme yöntemleri arasında bankacılık ürünlerinin kullanılması, ödemelerin düzenli olarak gerçekleştirmesi ve geçmiş borçların kapatılması gibi çeşitli yöntemler bulunur. Ancak kredi notunu yükseltmek belirli bir zaman gerektirir. Bu nedenle nakit ihtiyacı acil olan kişiler, daha hızlı bir yöntem olarak aracı kurum ve şirketlere başvuruda bulunabilir. KOÇ, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, Mercedes Benz ve EVKUR gibi büyük çaplı şirketler belirli şartlar karşılığında müşterilerine kredi imkânı sağlar. 


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu onaylı olan bu güvenilir şirketler üzerinden kolaylıkla hizmet alabilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için finansal uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.


Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​