article

Bankalar Kredi Vermiyor

Bankalar bize kredi verirken, geri alabileceklerinden emin olmak isterler. Kredi başvurumuz olumsuz sonuçlanmışsa öncelikle bunun nedenini bulmalıyız. Bankalar kredi vermiyorsa belirli kriterleri karşılamıyor olabiliriz veya geçmişteki bir sicil bozukluğu hala peşimizde olabilir.

Bankalar Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım?

Kredi ihtiyacımız için bankaya başvurduğumuzda, bankaların onay vermek için ilk baktığı yerlerden biri kredi notumuzun yüksek olmasıdır. Finansal geçmişimizin tamamının yer aldığı kredi notu, tüm finans kurumlarının düzenli bilgi gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanıyor. Bankalar bazı finans kuruluşları sayesinde sizinle ilgili bilgilere ulaşabiliyor ve krediye uygun olup olmadığınızı değerlendirebiliyorlar.

Kredi Notumuz Belirlenirken Nelere Dikkat Ediliyor?

Kredi notumuz belirlenirlen , bankalarla olan ilişkilerimiz analiz edilerek kredi notumuz ortaya çıkmatadır.. Kredi kartlarınızın ve daha önce kullandığınız kredilerin ödemeleri, gelir gider durumunuz, şimdiye kadar ki kredi başvurularınız, kredi kullanma yoğunluğunuz gibi etkenler kredi karnenizi oluşturuyor.

1 ile 1900 arasında puan aralığı olan kredi notu, en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılıyor. Kredi notu 900’ün altında olduğunda bankalar kredi vermeye pek yanaşmıyor. Kredi almak için genel olarak ideal not 1200 ve üstü olarak görülüyor. 1500’ün üzeri ise rahat kredi kullanıyor.

Kredi Notumuzun Yüksek Olması İçin Ne Yapmamız Gerekmektedir?

Notumuzu yüksek tutmak aslında tamamen bize bağlı bir olaydır.

Kredi kartı borçlarımızı zamanında ödemek,

Kredi ve kredi kartı borç ödemelerimizin tutarlarını asgari tutarın üstünde ödemek,

Çok sık kredi başvurusu yapmamak

Gelir ve Harcama düzeyimizin dengeli olması gibi etkenler kredi notumuzun yüksek olmasını sağlamaktadır.

Hiç Kredi Kullanmadım Benimde Kredi Notum Olur mu ?

Daha önce kredi kartı kullanan, kredili mevduat hesabı olan, veya kredi kullanan herhangi birine kefil olmuş birinin mutlaka bir kredi sicili oluşmuştur.

Kredi Notum Sıfır Çıktı Ne Yapmalıyım ?

Daha önce hiç kredi kartı kullanmayan veya herhangi bir banka ile çalışmayan bir vatandaş şanslı olduğunu düşünebilir. Aslında daha önce hiç kredi çekmemiş, kredi kartı kullanmamış birinin kredi alması daha zordur.Ürün kullanmadığınız ve dolayısıyla hiç borç yapmadığınız için avantajlı olduğunuz yanılgısına düşmeyin. Daha önce hiç ürün kullanmamış olmanız, bankaların sizi tanımıyor olması anlamına geliyor ve bankalar inceleyemedikleri kişilere kredi vermeye yanaşmıyorlar. Bunun için en mantıklı çözüm, düzenli ödeme yapabileceğiniz limitte bir kredi kartı edinmek.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​