article

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik, çeşitli sebeplerle askerlik görevini tam zamanlı olarak gerçekleştirmeyen kişilerin, belirli bir maddi bedel ödeyerek, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılması adına yapılan uygulamadır. Ortaya çıktığı günden beri kanunlarla düzenlenen ve değiştirilen bedelli askerlik, geçmişte kişilerin hiç askere gitmemesini ya da askere yalnızca kısa bir süre gitmesini kapsamıştır. 

Günümüzde ise bedelli askerlik, normal askerlik süresinde oranla çok daha kısa bir süre boyunca temel askerlik eğitiminin verilmesi şeklinde uygulanır. 

Bedelli askerlikle birlikte birçok banka, müşterilerine bedelli askerlik kredisi hizmeti sağlar. Bedelli askerlik süreci için verilen kredi türleri , yasalar tarafından belirlenen bedelli askerlik şartlarını sağlayan ve bu şekilde askerlik yapma hakkını elde eden kişilere sunulan bir kredi türüdür. 

Bedelli askerlik kredisi faizsiz olarak gerçekleştirilmez. Bankaların belirlediği prosedürleri karşılayan kişilere, belirli bir faiz oranı belirlenerek bedelli askerlik kredisi verilir. Bedelli askerlik ödemesi için kredisi veren bankalar oldukça fazladır. 

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar arasında: Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Akbank, Vakıfbank, TEB ve Ziraat Bankası gibi bankalar yer alır. Bu doğrultuda ihtiyaç kredisi kategorisinde değerlendirilen bedelli askerlik kredisi için bankaların koşul ve kredi tutarlarını inceleyerek karar verebilirsiniz. Aynı zamanda bedelli askerlik kredisi için bankaların düzenlediği kampanyaları takip ederek avantajlı faiz oranı ve ödeme koşullarıyla askerlik kredisini alabilirsiniz. 

Bedelli Askerlik Kredisi Ne Kadar?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen bedelli askerlik ücreti, her yıl değişiklik gösterir. Bu kapsamda 2018 yılında 15 Bin TL olan bedelli askerlik tutarının 2022’deki güncel fiyatı 55 Bin 194 TL olarak kabul edilir. Buna karşılık bankalar bedelli askerlik kredisinin tutarı bankalara göre değişkenlik gösterir. 

2022 yılı itibariyle pek çok banka tarafından belirlenen üst limit 15 Bin TL’dir. Ancak buna ek olarak ihtiyaç kredisine başvurmak mümkündür. Ayrıca Yapı Kredi Bankası gibi 30 Bin TL bedelli askerlik kredisi veren birçok bankada vardır. 

Birçok farklı banka arasından bankaların sunduğu limit, faiz oranları ve ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı çerçevesinde seçim yapabilirsiniz. 

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve askerliğe engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her erkeğin askerlik görevini yerine getirmesi gerekir. Askerlik yükümlülüğü gelmiş olan kişiler ise tam zamanlı askerlik yerine bedelli askerlik başvurusunda bulunabilir. 

Normal şartlarda askerlik süresi er ve erbaşlar için altı ay, yedek astsubay ve yedek subaylar için ise on iki aydır. Bedelli askerlik ise bu süreyi kısaltarak yaklaşık bir aya indirir. Bu kapsamda devreye giren bedelli askerlik kredisi ise bedelli askerlik için ödenmesi gereken tutarın bir kısmını karşılayarak kişilere kolaylık sağlar. Bu doğrultuda bu hizmetten yararlanmak ve bedelli askerlik kredisi almak için bankalara başvurabilirsiniz. Genel olarak bedelli askerlik kredisi Halkbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Akbank gibi birçok banka tarafından verilir. 

Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama Nasıl Olur?

Bedelli askerlik güncel ücreti 55 Bin 194 TL iken bankaların çoğunlukla vermiş olduğu üst tutar belirli bir rakamla sınırlıdır. Ancak bankaların üst limiti yetersiz geldiği takdirde, gerekli tutarı tamamlamak için ihtiyaç kredisine de başvurabilirsiniz. Bununla birlikte bankaların aynı tutarlar için sunmuş olduğu vade ve faiz oranları farklıdır. 

Bedelli askerlik kredisi Garanti Bankası tarafından sunulan 15 Bin TL kredi tutarı için faiz miktarı 1,79 TL, vade süresi 36 ay ve aylık taksit oranı 602,57 TL şeklindedir. Halkbank ise bedelli askerlik kredisini, ihtiyaç kredisi kategorisinde değerlendiren bankalar arasında yer alır. Halkbank, bedelli askerlik kredisi talebinde bulunan kişilere her vade için %1,07 faiz oranı ile hizmet verir. 

Benzer şekilde ING Bank üzerinden de ihtiyaç kredisi adı altında nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Üç ay erteleme imkânı sunan ING bank sayesinde başvuru işleminizi kısa sürede tamamlayabilir ve kolay ödeme sürecinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu noktada bankaların dönemlik olarak gerçekleştirdiği kampanyaları takip ederek, düşük faiz avantajlarına sahip olabilirsiniz.  

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar 2022 Senesi İçin Hangileridir?

Ülkemize neredeyse her banka, bedelli askerlik kapsamına giren kişilere bedelli askerlik kredisi hizmeti sunar. Bu başvuruda bulunan kişilerin mağdur olmaması için bankalar, uygun faiz oranı ve uzun vadeli taksit seçenekleri sunar. 

Bankaların sundukları bireysel ihtiyaç kredileri de bedelli askerlik kredisleri kapsamında değerlendirilebilir. Özellikle Garanti BBVA ve Vakıfbank bedelli askerlik kredisi kapsamında uygun faiz oranları sunan bankalar arasında yer alır. Bedelli askerlik kredisi veren bankalardan en bilinenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Vakıfbank
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Garanti BBVA
  • Yapı Kredi
  • ING Bank

Bu gibi bankalara, gerekli evraklarla başvurarak, kolay bir şekilde bedelli askerlik kredisi alabilirsiniz. 

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Nedir?

Bedelli askerlik için alınacak krediler genellikle bankaların sundukları ihtiyaç kredileri kapsamında değerlendirilir. Bedelli askerlik kredisinin koşulları ise bankadan bankaya farklılık gösterir. Bankaların belirlediği ortak koşullar ise şu şekilde sıralanabilir:  

  • Gelir beyanı
  • Aylık gelirin, kredi taksitlerini karşılayabilmesi
  • Vade oranının bankalar tarafından belirlenen ay ile sınırlı olması (45 ay veya 60 ay gibi)
  • Yüksek bir kredi notuna sahip olmak
  • İpotek verilecekse bu konuda eş rızasının yazılı olarak bankaya ibraz edilmesi

Aynı zamanda bunlara ek olarak, bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunmak için çeşitli belgeler de gerekir. Bu belgeler genel olarak nüfus cüzdanı, ikametgâh belgesinin yanı sıra kamu çalışanları için maaş bordrosu iken özel sektör çalışanları için ise gelir belgesi olarak sıralanabilir. Bu gibi kriterleri karşılayan kişiler, Ziraat bedelli askerlik kredisi başta olmak üzere diğer birçok bankanın sunduğu kredi seçeneklerinden yararlanabilir. 

Bedelli Askerlikten Kimler Faydalanabilir?

Askerlik çağına gelen, askerliği yapmasına engel oluşturabilecek bir sağlık problemi olmayan ve yoklama kaçağı durumuna düşmeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkekler bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilir. Bedelli askerlik için yaş şartı ise 25 olarak kabul edilir. Bu koşulları yerine getiren kişiler, yasalar tarafından belirlenen bedelli askerlik tutarını ödeyerek bu uygulama kapsamında 1 aylık temel askerlik eğitimine tabi tutulur. 

Bedelli askerlik uygulamasına tabi tutulan kişiler, muvazzaf askerlik hizmetinin yerine belirli bir bedel ödeyerek askerlik hizmetini tamamlamış sayılır. Kanundaki düzenlemeler neticesinde, bedelli askerlikle muvazzaf askerlik arasında herhangi bir fark yoktur. Bu kapsamda Akbank bedelli askerlik kredisi ya da Vakıfbank, Ziraat bankası gibi farklı bankaların askerlik kredisi seçeneklerinden yararlanmak için ilgili bankalara başvurabilirsiniz. Ayrıca bedelli askerlik kredisi ve bankaların vade, faiz oranları hakkında kredi değerlendirmesi desteği almak için firmamızı tercih edebilirsiniz. 

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​