article

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

Birçok kişi, taksitlendirme seçenekleri ve online alışveriş imkanı gibi sebeplerle kredi kartına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda günümüzde çeşitli sebeplerle nakit ihtiyacı olan kişiler de mevcuttur. Bu noktada ise sıklıkla ev hanımları kredi çekebilir mi ya da kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabı merak edilir. 

Bankalar tarafından kredi kartı başvurularında dikkate alınan çeşitli ölçütler mevcuttur. Bunlar, kredi notunun uygunluğu ve özellikle yüksek limitli kredi kartı başvurularında gelir belgesi beyan edilmesi olarak kabul edilebilir. Bu kapsamda ev hanımlarının da bu gibi koşulları karşılayarak kredi kartı alması mümkündür. 

Ayrıca kredi kartı kullanmak isteyen ev hanımları için ek kart da oldukça uygun bir seçenektir. Ek kart için gelir beyan etmek ya da kredi notunun değerlendirilmesi gibi durumlar söz konusu değildir. Bu sayede ev hanımları, eşlerinin kullanmış olduğu kredi kartlarının ek kartını kendi adına çıkararak kullanabilir. Ek kartlarda borç tutarı ise asıl kart sahibi tarafından ödenir. 

Ev Hanımları Ne Kadar Limit Kredi Kartı Alabilir?

Ev hanımları kredi çekebilir mi ve kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilir. Günümüzde ev hanımlarının da kredi çekmesi ve kredi altı alması mümkün kabul edilir. Ancak bu noktada bankalar tarafından belirlenen koşulların karşılanması gerekir. 

Bankalar kredi vermeden önce, kredi değerlendirmesi yaparak kişilerin bu miktarı geri ödeyip ödemeyeceklerine ilişkin karar verir. Bu noktada ise genellikle gelir belgesi, tapu, maaş bordrosu, belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış olma şartı ve kredi notu gibi faktörler ele alınır. Daha önce hiç çalışmamış olan ev hanımlarının kredi çekmesi normale göre biraz daha zordur. Ancak ev hanımları, eşini kefil göstererek ya da ipotek ile kredi çekme konusundaki şansını artırabilir. 

Ev hanımlarının kredi kartı alması da mümkündür. Ev hanımlarına verilen kredi kartı limiti ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2.000 TL olarak belirlenmiştir. Ancak gelir belgesi sunabilen ve kredi notu yüksek olan ev hanımları bu miktarın daha üzerinde bir kredi kartı limitine sahip olabilir. Ayrıca bu noktada ev hanımları, eşlerinin kredi kartına ek kart çıkararak limit probleminin önüne geçebilir. 

Ev Hanımlarından Kredi Notu İsteniyor mu?

Ev hanımları kredi çekebilir mi sorusu dışında ev hanımlardan kredi notu istenip istenmediği de merak edilen bir konudur. Bankalar kredi değerlendirmesi yaparken kredi notu, gelir belgesi, maaş bordrosu gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Bu faktörler arasında ise en önemlisi kredi kotu olarak kabul edilir. 

Daha önce hiçbir bankacılık ürününü kullanmamış kişilerin bir kredi notu yoktur. Ancak bankalarla alakalı ürünlerde ödeme geçmişi kötü olan kişilerin ise kredi notları riskli seviyede sınıflandırılır. Bu doğrultuda, kredi almak isteyen ama kredi notu düşük olan kişilerin gelir beyanında bulunması gerekir. 

SGK’nın dışında yer alan gelirlerin beyan edilmesi de kredi değerlendirmesi sürecinde etkili bir rol oynar. SGK’sı olmayan bir ev hanımının mevduat hesabı ya da kira getirisi varsa ve bunlar banka hesaplarına yatıyorsa kayıtlı gelir olarak nitelendirilir. Hem kredi notu düşük olup hem de gelir belgesi beyan edemeyen ev hanımlarının ise kredi kartı edinme ve kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali düşüktür.  

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

Ev hanımları kredi çekebilir mi ya da ev hanımları kredi kartı kullanabilir mi gibi sorulara ek ek olarak, ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar da çok sık şekilde merak edilir. Ev hanımlarına özel olarak kredi kartı veren bankalar bulunmasa da, ev hanımları da herkes gibi kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Standart kredi başvurusundan sonra bankalar değerlendirme yaparak bu konuda bir karara verir. Genel olarak ev hanımlarına yönelik kredi kartı başvurularında kolaylık sağlayan bankalar ise şu şekildedir: 

 • Cepte TEB
 • Garanti BBVA
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası 
 • Enpara.com
 • Akbank
 • ING bank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finans Bank

Temel İhtiyaç Kredisi Ev Hanımlarına Veriliyor mu?

Temel ihtiyaç kredisi adı altında, ev hanımları kredi çekebilir mi sorusunun cevabı son derece açıktır. Günümüzde ihtiyaç kredisi kapsamında ev hanımlarına kredi veren çeşitli bankalar mevcuttur. Fakat ev hanımlarına kredi veren bankaların kredi notu ve gelir seviyesi birçok değerlendirme ölçütü bulunur. 

Daha önce kredi kartı gibi herhangi bir bankacılık ürünü kullanmayan kişilerin ise kredi notu hesaplanamaz. Aynı zamanda daha önce banka kartı kullanıp, ödemesinde gecikmeler meydana gelmiş kişilerin de kredi notu düşük olarak hesaplanır. Fakat kredi değerlendirmesinde, kredi notunun dışında gelir belgesi beyanı da büyük bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda ev hanımları şu gibi koşulları dikkate alarak kredi alma şansını artırabilir:

 

 • Ek gelir göstergeleri
 • İpotek Emekli aylığı
 • Bankalarda bulunan finansal birikim
 • Finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan kefil

Özellikle kredi notu düşük olan ev hanımları, bu gibi faktörleri dikkate alarak kredi başvurusu sırasında avantajlı bir konuma sahip olabilir.  

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​