Ev Hanımlarına Kredi

Ev hanımlarına Kredi konusu bir çok banka tarafından pek olumlu karşılanmaz. Ancak ev hanımları da en az çalışanlar kadar krediye ihtiyaç duyabilir. Nakit para ihtiyacı günümüzde her meslek grubu için gerekli olabilmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ev kadınları da aynı şekilde nakit paraya ihtiyaç duymaktadır.

03 Kasım 2020

En hızlı kredi almak herkesin isteğidir. Ancak kredi alırken hızdan daha önemli şeylere dikkat etmek gerekir. Tüm bankaların kendilerine has bir kredi değerlendirme prosedürü bulunmaktadır. Çevrenizde bunun örneklerini görmeniz her zaman mümkündür. Mesela bir çok bankadan kredi alamayan birinin, bir bankadan kredi başvurusu yaparak istediği krediye ulaştığını görebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta doğru bir şekilde kredi başvurusu yapabilmektir.

Ev kadınlarının kredi alabilmesi için de bankaların istediği bazı ön koşullar bulunmaktadır. Nedir bu ön koşullar ?

Daha önceden veya şuan herhangi bir yasal ya da idari takipte olmamanız gerekmektedir
Kredi taksitlerini ödeyebileceğiniz bir gelirinizin olması gerekmektedir
Ödeyeceğiniz kredi taksitlerinin aylık gelirinizin %50’sinden az olması gerekmektedir.
Ev Hanımlarına Kredi Verilir mi?
Herhangi  bir sosyal güvencesi olmayan ev hanımları yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz koşulları karşıladıkları takdirde kredi kullanabilirler. Her ne kadar ev kadınları kredi kullanamaz gibi görünse de bir çok banka ev hanımlarına kredi vermektedir.

Tabii ki yukarıdaki şartları karşılayamayan bazı istisnai durumlarda da ev hanımlarına kredi kullandırılmaktadır. Mesela üzerinize kayıtlı bir taşınmaz mülk ya da bir araç üzerinden ipotek yaptırarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ev Kadınlarına Kredi Veren Bankalar Hangileri ?

Ülkemizde birçok banka ev hanımlarına kredi verebilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

Akbank
Garanti
Cepte Teb
NKolay
İş Bankası
şeklinde sıralanabilir. Eğer doğru bir başvuru yolu izleyebilirseniz ev kadını olarak kredi almanız mümkündür.

Çalışmayan Bayanlar Kredi Taksitlerini Ödeyemezse Ne Olur ?

Bankalar tarafından kredi taksitlerinin ödenmediği durumlarda uygulanan bazı prosedürler vardır. Bu koşullar ev hanımları için de aynen geçerlidir. Yani taksitini ödemeyen kişi ister bir çalışan olsun, isterse de ev hanımı olsun fark etmez.

Genelde bankalar borcunuzu aksattığınız ilk ay size mail ya da başka bir iletişim yolu ile bildirimde bulunur. Kredi taksitlerinden arka arkaya 2 tanesini ödemediğiniz durumda banka size 30 günlük bir süre tanımaktadır. Bu süreçte tüm borcu yasal faizleriyle birlikte ödemenizi isteyecektir. Bankalar bu tür durumlarda dilerlerse icra takibinde bile bulunabilirler. Bu nedenle hem ilerideki çekeceğiniz kredi başvurularını olumsuz etkilememek, hem de haciz v.s. şeklinde durumlarla karşılaşmamak için taksitleri zamanında yatırmak gerekmektedir.