article

Gelir Belgesiz Kredi Nedir?

Gelir belgesiz kredi nedir, nasıl gerçekleştirilir veya gelir belgesi ibraz etmeden kredi veren bankalar hangileridir gibi sorular kredi ihtiyacı olan birçok kişi tarafından merak edilir. Gelir belgesiz kredi, çeşitli bankalar tarafından çoğunlukla kendi müşterilerine yönelik sunulan ve anında hesaba aktarılan bir kredi türü olarak tanımlanabilir. Gelir belgesi olmadan kredi alma koşulları ise bankadan bankaya farklılık gösterir. 

Emeklilere özel olarak verilen krediler için çoğunlukla yalnızca TC kimlik numarası yeterlidir. Sigortalı bir işte çalışmayan kişiler ise gelir beyanında bulunamadığı için bu kişilerin bankalara başka evraklar da sunmalıdır. Tüm bunlara ek olarak öğrenci, çiftçi ve esnaf gibi farklı alanlardaki kişiler için de kredi imkânı bulunur. 

Ayrıca bu konuyu daha iyi anlamak açısından kredi oranlarının ne kadar olduğu, gelir belgesiz kredi çekme şartları ve gelir belgesiz kredi veren bankalar gibi birçok konuyu detaylı bir şekilde ele almak gerekir. 

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Günümüzde gerek gelir belgesiz olarak kredi çekme gerekse de kartı talebinde bulunma işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür. Çeşitli bankalar bu konuda müşterilerine birçok avantaj sağlar. Maaş bordrosu olmadan ve gelir sigortasız verilen kredi limitleri ise bankalara göre farklılık gösterir. Bazı bankaların gelir belgesiz kredi için güncel limitleri ise şu şekildedir:

 • Vakıfbank 75.000 TL

 • Ziraat Bankası 20.000 TL
 • Türkiye İş Bankası 50.000 TL
 • FibaBanka 80.000 TL
 • Denizbank 30.000 TL
 • İNG Bank 50.000 TL

Bununla birlikte gelir belgesi olmadan kredi kartı başvurusunda bulunup bulunamayacağı da sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Ev hanımlarına kredi , öğrenci, serbest meslek erbabı ya da çalışmayan kişiler için kredi kartı başvurusunda bulunmak mümkündür. Temel olarak 18 yaşından büyük olan herkes kredi kartı başvurusunda bulunabilir. 

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar vardır. Genellikle çalışmayan ve herhangi bir şekilde gelir belgesi beyan edemeyen kişiler için bloke teminatlı kredi kartı türü devreye girer. Bunun için yapılması gereken ise mevduat hesabına belirli bir oranda para yatırılmasıdır. Sonrasında da kredi kartınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. 

Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir belgesi olmadan kredi çekme işlemi için çeşitli şartları karşılamak gerekir. Bu şartlar bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi sicilinin yüksek olması gerekir.

 • Çiftçiler için gelir belgesiz kredi çekme koşullarında tarla ve tarımsal varlıkların ibraz edilmesi gerekir.
 • 18 yaşını doldurmuş olan herkes, ipotek göstererek gelir belgesi ibraz etmeden kredi çekebilir.
 • Dükkân, iş yeri, tarla, konut vs. gibi taşınmazlara dair kira sözleşmesi beyan edenler, maaş bordrosuz kredi alabilir.
 • Esnaf kefalet ve KGF gibi kefil sağlayan kurumlardan herhangi bir kurum kefalet verirse gelir belgesi talep edilmez.
 • SGK dökümü SGK’lı olarak çalışmayan kişiler, kefil göstererek kredi alabilir. Esnaflar tarafından gelir belgesi yıllık ciro evrakı gösterilmelidir.
 • KOBİ bankalarına başvuru yapan şirket sahipleri, şirketin mali varlığı sayesinde gelir belgesine gerek kalmadan kredi çekebilirler.

Bu ve benzeri koşullar karşılandığında, bankalardan kolayca gelir belgesi olmadan kredi başvurusu ve çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Kullanma Şartları Nedir?

Gelir belgesi beyan etmeden kredi çekme ve kullanım şartları bankadan bankaya göre değişir. Gelir belgesiz şekilde kredi başvurusunda bulunmak için bankalara çeşitli evrakların ibraz edilmesi gerekir. Bunun dışında bankalar çeşitli noktaları dikkate alarak kredi değerlendirmesi yapar. 

Birçok banka, kredi verdiği takdirde müşterilerin bu krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğine dair güvence ister. Bu nedenle öncelikle müşterilerin kredi notu ve ödeme geçmişleri detaylı bir şekilde incelenir. Ardından kredi başvurusu yapan kişilere yönelik SGK verileri incelenir. Bu noktada kişilerin, sigorta hizmet dökümü ya da vergi levhasına ulaşılmaya çalışılır. Bunların dışında ise gelir belgesiz kredi kullanmanın herhangi bir şartı yoktur. Ayrıca gelir belgesiz kredi değerlendirmesi konusunda uzman desteği almak için şirketimizi tercih edebilirsiniz.  

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Günümüzde gelir belgesi ibraz etmeden kredi veren pek çok banka bulunur. Genel olarak bu bankalar;

 • Cepte TEB

 • Vakıfbank
 • İş Bankası
 • ING Bank
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi Bankası
 • Enpara.com
 • Ziraat Bankası
 • FibaBank
 • Odeabank

Her bir bankanın, belirli bir kredi verme koşulu vardır. Bu gibi koşulları inceleyerek kendiniz için uygun bankaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bankalar arasından seçim yaparken ise bankaların aylık vade ve faiz oranlarını dikkate alabilirsiniz. Bunun dışında tüm bunları kendiniz yapmak yerine, uzman ekiplerimizden yardım alarak kredi değerlendirmesi hizmetimizden yararlanabilirsiniz. 

Gelir Belgesi İstemeyen Bankaların Detayları Nelerdir?

Gelir belgesiz kredi çekme detayları, kredi tutarı, vade ve faiz oranları bazında birbirinden farklıdır. Gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında yer alan Odeabank, başvuru için TC kimlik numarasının yanı sıra başvuran kişinin son üç aylık fatura makbuzlarını talep eder. Bunun dışında Odebank, 35 bin TL tutarındaki kredi için 36 ay vade imkânı sunar. 

TEB ise düşük faiz kampanyaları ile gelir belgesiz kredi veren bankalar arasında ön plana çıkar. Banka, müşterilerine ek bir belge talep etmeden yaklaşık 40.000 TL’ye kadar kredi olanağı sağlar. Bu noktada ise kişilerin bankanın sürekli müşterisi olması, borçlu olmaması ve bankaya ait kredi kartlarını kullanıyor olması gibi kriterler dikkate alınır. Bankanın minimum kredi tutarı 1.000 TL’den başlarken, faiz oranları ise yaklaşık %1,59 TL olarak kabul edilir. 

Enpara.com ise 30 Bin TL kredi tutarı için 36 ay vade sunan bankalar arasında yer alır. Aynı zamanda Enpara üzerinde daha önce hesabı olmayan kişilerin, şubeye gitmeden hesap açması mümkündür. 

Türkiye İş Bankası’nın 15.188, 04 TL tutarı için aylık taksit oranı 421, 89 TL, faiz oranı ise 2,05 TL’dir. Halkbank’ın ise 14.024,34 TL tutarı için aylık taksit oranı 389,56 TL, faiz oranı ise 1,63 TL olarak kabul edilir. Ancak bu tutar ve rakamlar belirli aralıklarla güncellenmektedir. Farklı bankaların kredi koşullarını, vade ve aylık taksit oranlarını inceleyerek kendiniz için en uygun banka üzerinden gelir belgesiz kredi çekebilirsiniz.  

Gelir Belgesiz Kredi için Gerekli SGK'lı Çalışma Süresi Ne Kadar?

Gelir belgesiz kredi çekme işlemlerinde, bazı bankalar tarafından daha önce SGK’da çalışmış olma şartı aranır. Bu çalışma süresi bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 3 ay olarak kabul edilir. Toplamda ise kredi başvurusunda bulunan kişilerin 12 ay sigortalı olması beklenir. Fakat bu durum çalıştığınız kurum, geliriniz ve kredi notunuza göre farklılık gösterebilir.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​