article

İlk Defa Kredi Kartı Alacakların Bilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile yeni tanışıyorsanız, en doğru şekilde hareket etmek için bazı şeyleri çok iyi bilmelisiniz. Bu yazımızda kredi kartı çıkarırken bilinmesi gerekenler, kredi kartını kullanmaya başladığınızda ve kredi kartı limiti konusunda bilmeniz gereken önemli detaylardan bahsedeceğiz. Ama yine de bankalarla herhangi bir finansal alışveriş içine girerken ve diğer süreçlerde kredi danışmanlığı desteğinden yararlanmak en doğru yoldur. İlk defa kredi kartı alacaksınız temel olarak şunları mutlaka bilmelisiniz; 

 • Sizin için maksimum faydayı sağlayan banka ve kârı seçmelisiniz.
 • İleride zorluk yaşamamak için kart limitini en doğru şekilde belirlemelisiniz.
 • Hesap kesim tarihini ödeme yapabileceğiniz şekilde ayarlamalısınız.
 • Size verilen geçici şifreyi mutlaka değiştirmelisiniz.
 • Nakit avans ve taksit kullanımları konusunda bilinçli olmalısınız.
 • Asgari ödeme tutarını ödemeyi bir gün bile geciktirmemelisiniz.
 • Aylık faiz ödememek için kredi kartı borcunun aylık tutarının tamamını ödemelisiniz.

Bana En Uygun Kredi Kartının Hangisi Olduğunu Nasıl Belirlerim?

Bankaların kredi kartı olanakları birbirinden farklı avantajlar sunabilir. Herkesin gelir düzeyi, mesleği ya da bankalarla finansal alışverişine göre en uygun kredi kartı da değişecektir. İlk defa kredi kartı alınacak ise öncelikle kolay kredi kartı veren bankalar tercih edilmelidir. 

Kişinin finansal tablosu analiz edilerek maksimum fayda sağlayacak kredi kartı seçenekleri bulunabilir. Size en uygun kredi kartını belirlemek için uzman kredi danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Finansal tablolunuza, ödeme olanaklarınıza, bankaların sunduğu avantajlara ve faiz oranlarına göre size en uygun kredi kartını, bu alanda tecrübeli bir uzman ile çok daha kolay şekilde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sonradan çok üzülmemek için kredi kartı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Sonuçta kredi kartı sahip olmadığınız parayı harcamak demektir. Doğru şekilde kullanılan kredi kartı hayatınızı kolaylaştırabilir. Bunun tam tersi olarak yanlış kullanılan kredi kartı da hayatınızı zorlaştırabilir. Kredi kartını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmamalısınız.

 • Nakit avans ya da taksitli avansa kullanırken dikkatli olmalısınız.
 • Aylık ödemelerinizi aksatmamalısınız.
 • Gelirinize göre harcamalarınızı ve taksitlerinizi ayarlamalısınız.
 • Olasılıklara göre değil gerçeklere göre plan yapmalısınız.
 • Bankanın önerdiği avantajları dikkatli incelemelisiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Bankalar ödenmeyen kredi kartı borçlarına önce faiz uygularlar. Faizli borç da ödenmezse yasal takip süreci başlatılır. Kredi kartı da kullanıma kapatılır. Belirli bir gelir varsa banka kredi kartını borcunu haciz yoluyla oradan keser. 

Yasal takip başlatılması için kredi kartının 3 ay boyunca ödenmemiş olması gerekir. 90 gün ödenmeyen kredi kartı borçları için bankalar yasal takip sürecini başlatır. Gecikme faizi olarak kredi faizinin %30’u kadar ek faiz uygulanabilir. Kişinin maaşının %25’i kredi kartı borcunun tahsili için haczedilebilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için aylık taksitler mutlaka zamanında ödenmelidir. Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi kredi notunun düşmesine de etki eden bir unsurdur.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​