article

Kredi Risk Raporu Nedir?

Özellikle kredi taleplerinde ya da düzenli ödeme yapmanız gereken alışverişlerde referans olarak kullanılan kredi risk raporu; bankalardaki kredilerinizi, kredi kartlarınızı ve kredili mevduat hesaplarınızı gösteren bir dokümandır.   

Bu rapor sayesinde dilediğiniz zaman bankadaki tüm borçlarınızı ve limit bilgilerinizi görebilir, ödeme konusundaki alışkanlıklarınızla ilgili düzenli takip yapabilirsiniz. Ödemelerinizle ilgili bilgi vermeniz gereken yerlere de bu raporu sunabilir, kredi alma ve borçlanma durumlarında karşı tarafa ödeme alışkanlıklarınızı açık bir şekilde gösterebilirsiniz. 

Risk Merkezi Raporu Nasıl Okunur?

E- devlet üzerinden, bankalardan ya da Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden edinebileceğiniz risk raporunu detaylı olarak inceleyerek ödemelerinizle ilgili net bilgi edinebilirsiniz. Rapor üzerindeki verileri eksiksiz bir şekilde anlayabilmeniz için bazı ifadelerin ne anlama geldiğini bilmeniz önemlidir. 

Risk merkezi raporunda;

  • Kredi notu,
  • Kredi notunun değişimi,
  • Kredi notunun Türkiye ortalamasıyla karşılaştırılması,
  • Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi kaç adet kredili ürüne sahip olunduğu,
  • Tüm bankalarda bulunan kredili ürünlerin toplam limiti ve borç bilgisi
  • Kredili ürünlerin geçmişe yönelik ödeme performansı
  • Kredili ürünlerin açık ya da kapalı olduğu bilgisi yer alır.

Risk Merkezi Raporu Nasıl Alınır?

Siz de risk merkezi raporu alacaksanız e-devlet üzerinden ücretsiz işlem yapabilir ya da bankalara başvuru yaparak belirli bir ücret karşılığında başvuru yapabilirsiniz. Eğer tüzel kişiyseniz Türkiye Bankalar Birliği Merkezi’nden destek alabilir, risk raporunuzu alarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. 

Yasalara göre risk merkezi raporunu alacağınız zaman bizzat kendiniz başvuruda bulunmalısınız. Başka birinin risk raporunu talep etme imkânınız yoktur. Ayrıca e-devlet üzerinden elde edebileceğiniz risk raporu üzerinde kredi notunuz da mevcut değildir. Bu nedenle kredi notuna ihtiyacınız varsa kamu bankalarından destek almanız gerekir. 

Risk Merkezi Raporu Başvurusu

Tüzel kişi olarak risk merkezi raporu alacaksanız Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne ait olan internet adresine giriş yapmanız gerekir. www.riskmerkezi.org üzerinden ilgili siteye ulaşabilir ve buradaki "Rapor Başvuru" sekmesine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca 444 99 69 numaralı müşteri ilişkileri merkezini de arayabilir ve merak ettiğiniz konularla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Gerçek kişi olarak risk raporu alacağınız zaman ise e-devlet üzerinden ücretsiz olarak dilediğiniz an işlem yapabilir, dilerseniz belli bir ücret karşılığı bankalardan da destek alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankalardan alacağınız risk merkezi raporunda kredi notunuzu görme imkanınız da vardır. 

Risk Merkezi Raporu Sorgulama

Düşünülenin aksine risk merkezi raporu sorgulama işlemini gerçekleştirmek oldukça kolay bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu noktada yapmanız gereken tek gerçek kişiyseniz e-devlet kapısı (www.turkiye.gov.tr) veya e-Devlet mobil uygulaması üzerinden hesabınıza giriş yapmanız, ardından risk merkezi raporunuz için başvuruda bulunmanızdır. 

Bu işlemi yaparken herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak ücretsiz olarak raporu sorgulayabilmeniz için günde 1, ayda 4, yılda ise 24 seferden fazla başvuruda bulunmamış olmanız gerekir. Dilerseniz raporla ilgili bilgi almak adına 444 99 69 no.lu müşteri ilişkileri merkezini de arayabilir, sorgulama işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​