article

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Normal şartlarda herkesin bildiği üzere kredi kartı sahibi olabilmek için düzenli bir gelire sahip olma şartı aranırken, henüz öğrenci olan gençlerin de bu imkandan yararlanabilmesi için öğrenci kartı çıkarması mümkündür. Kredi kartlarını kullanarak hem kampanyalardan hem taksitli ödeme kolaylığından hem de indirimlerden yararlanabilen gençler için her banka farklı limitlerle öğrenci kredi kartı sunabilmektedir. En önemli şartının 18 ila 25 yaş aralığında bulunmak olduğu bu kartın başvurusunda sigortalı bir işte çalışıldığının gösterilmesi halindeyse çok daha yüksek limitlere ulaşılabilir. 

Öğrenci Kredi Kartı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Her türlü ödeme ve alışverişler için kullanılabilen öğrenci kredi kartı, özellikle kampanyalardan yararlanmak isteyenler için düşük limitli olsa dahi son derece avantajlı bir ödeme seçeneği olabilir. Düzenli gelir sahibi olmayan gençlerin de sahip olabileceği bu kart, yıllık aidat ödemesi gibi standart maliyet kalemleri de olmadığından gençlere ekstra kolaylık sağlar. Her bankanın kendi öğrenci kartı limit ve şartları söz konusu olmakla birlikte genel olarak dikkat edilecek olan başvuru hususları benzerdir.

Öğrenci kredi kartına başvurmak isteyenlere farklı kanallar sunulurken, online bankacılık, telefonla müşteri hizmetlerine bağlanma veya şubeyi ziyaret etmek arasından karar verilebilir. Başvuracak olan kişinin;

  • 18 - 25 yaş aralığında olması
  • TC vatandaşı olması
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportuna ek olarak öğrenci belgesini sunması
  • Tüketici sözleşmesini imzalaması

Gerekmektedir. Tercih edilen bankanın kurum içi düzenlemelerine bağlı olarak bu yaş sınırında bir ila iki sene esneklik payı söz konusu olabilir ve gerekliyse kartı temin edecek olan bankanın müşteri hizmetlerinden bu konuda bilgi alınabilir.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti Ne Kadardır?

Sabit veya düzenli geliri olmayan gençlere önemli bir ekonomik destek sağlayan öğrenci kredi kartı, özellikle nakit avans ve taksitli alışveriş özellikleriyle sıkça tercih edilir. Bütçeyi rahatlatan bu kartların aidat ödemesinin olmaması ise yine en önemli avantajlarından biri olarak kabul edilirken, şube, online ya da telefonla başvuru seçeneklerinin olması da işlemleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Avantajları göz önünde bulundurulduğunda pek çok öğrencinin başvurmak isteyeceği bu kartın limitleri ise merak edilen bir diğer konu olacaktır.

Genellikle standart kredi kartlarına kıyasla daha düşük bir limite sahip olan bu kartlar, kişi düzenli gelir sahibi olup bunu belgelendirdiyse daha yüksek limitlerle verilebilir. Düzenli bir iş ve gelire sahip olmayan öğrenciler içinse limit bankadan bankaya değişkenlik göstermekte, öğrencinin kredi kartı ödeme geçmişi gibi bireysel işlemleri değerlendirilerek hesaplama yapılmaktadır. İlk defa kart çıkaracak olan kişinin öğrenci kredi kartını tercih etmesi halinde ortalama aylık gelirinin 2 katı; ilerleyen yıllarda belgelendirilebilir gelir ibrazı halinde 4 katı limit verilebilir.

İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA veya Ziraat Bankası gibi hemen her devlet veya özel banka gençlere kendilerine özgü özelliklere sahip, ayrıcalıklı kartlar sunmaktadır. Gelir varlığında veya gelir söz konusu olmaksızın yapılacak olan tüm başvurularda hem limit hem koşullar hakkında kesin bilgi edinmek üzere tercih edilen bankaya online, telefon aracılığıyla veya yüz yüze görüşmeyle erişim sağlamak en ideal bilgi alma şekli olacaktır.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​