article

Ev Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen ama istediği gibi bir eve sahip olmak adına yeterli nakdi olmayan kişiler, toplu para temin etmek için konut kredilerine başvurur. Siz de artık kendi evim olsun diyenlerdenseniz ama kenarda toplu paranız yoksa Hiperaktif Kredi olarak bizden destek alabilir, ev kredisinden yararlanarak hayallerinizdeki gibi güzel bir evin sahibi olabilirsiniz. 

Bu tür zamanlarda ister istemez akıllara konut kredisi faizleri gelir ve bu tür detaylar kredi talep etmeyi düşünen kişilerin endişe duymasına neden olur. Bu tür kredi faizleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ayrıca kredilerin sunduğu koşullar da farklılaşır. Bu nedenle kredi çekmeden önce titizlikle araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. 

Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak istiyorsanız ve nasıl ev kredisi başvuru yapacağınızı merak ediyorsanız öncelikle kendiniz için en avantajlı seçeneklerin neler olduğunuz öğrenmeniz gerekir. Günümüzde çok çeşitli bankalardan alabileceğiniz konut kredisi için sunulan şartlar değişkenlik gösterir. 

Her bir banka, satın almayı düşündüğünüz konutun değerine göre belirli bir yüzde belirler ve buna uygun şekilde kredi oluşturur. 2021 yılından bu yana konut değerinin %90’ı kadar kredi talep edilmesi mümkün hale gelmiştir. Bankanın sizin için belirleyeceği konut kredisinin miktarı ise;

  • Ne kadar konut kredisi talep ettiğinize,
  • Mevcut mali koşullarınıza,
  • Almak istediğiniz konutun durumuna göre belirlenir.

Bankalardan size sunulan kredi türlerini inceleyerek en ideal olanına yönelebilir ve gerekli evrakları hazırlayarak bankaya kredi için başvuru yapabilirsiniz. Almış olduğunuz kredinin geri ödemesi bitene kadar ise satın aldığınız konutun bankanın ipoteği altında tutulacağını bilmeniz gerekir. 

Ev Kredisi Nasıl Çekilir?

Ev kredisi çekmek için öncelikle bütçenizi belirlemeniz, ardından bütçenize uygun bir konut arayışına girmeniz gerekir. Bu sayede satın almayı planladığınız ev için yeterli miktarda konut kredisi çekme imkânı bulabilir, krediyi geri öderken de sıkıntı yaşamadan süreci tamamlayabilirsiniz. 

Bankalardan sadece evin değerinin %90’ı kadar talepte bulunabilirsiniz. Geri kalan miktarını ise peşin olarak ödemeniz gerekir. Ayrıca bankalar mevcut koşulları değerlendirerek kendisi belirli oranda ev kredisi sunma hakkına sahiptir. Yani çok daha az miktarda kredi vermeye de karar verebilirler. 

Bankaların verdiği kredilerin özellikleri ise değişkenlik gösterir. Bu nedenle hangi bankanın hangi koşullarla konut kredisi verdiğini bilmeniz ve bunların sizin için uygunluklarını değerlendirmeniz gerekir. Böylece tercih ettiğiniz bankanın kredisi için gerekli dokümanları hazırlayarak başvurunuzu yapabilir ve ev kredinizi sorunsuz bir şekilde çekme imkanı bulabilirsiniz.  

Ev Kredisi Şartları

Ev kredisi şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak belirlenmiş kriterler vardır. Bunların başlıcaları ise aşağıdaki gibidir:

  • Kredi notunuzun başvuru yaptığınız banka için yeterli olması gerekir.
  • Konut kredisi alabilmek için yasal olarak 18 yaşını doldurmak gerekir. Ayrıca 70 yaşın üzerinde olmamanız da önemlidir.
  • Bankanın talep ettiği belgelerin tamamını eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir.
  • Satın almayı planladığınız evin iskânının olmasına özen göstermelisiniz. Şayet inşaatı tamamlanmamış bir konutu satın almayı planlıyorsanız kat irtifakını sunmanız gerekir.
  • Aylık gelirinizin konut kredisini ödemeye yeterli düzeyde olması gerekir

Tüm bu şartları ve varsa bankanın kendine özgü kriterlerini karşıladığınız sürece ev kredisi almanız için herhangi bir engel yoktur. 

Ev Kredisi Yapılandırma

Daha önce kredi başvurusunda bulunup gerekli işlemleri yaptırmış olmanıza rağmen çeşitli nedenlerden dolayı yeniden yapılandırma talebinde bulunup bulunamayacağınız bankanın size sunduğu imkanlara bağlıdır. 

Özellikle Merkez Bankası’nın üst üste faiz indirimi yaptığı günlerde ev kredilerinde de ciddi oranda düşüşler meydana gelebilir. Şayet öncesinde konut kredisi almışsanız tekrar yapılandırma konusunda istekli olabilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey ilgili bankayla iletişime geçerek konuyla ilgili sorularınıza yanıt istemek olur. 

Bazı durumlarda da ödeme vadesiyle ilgili değişiklik yapılmasını ve buna göre tekrar yapılandırma oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda da bankayla görüşmeniz ve yapılabileceklerle ilgili detayları öğrenmeniz gerekir. 

Siz de en uygun ev kredisi için başvuruda bulunmak ve merak ettiğiniz konularla ilgili sorularınıza yanıt bulmak için Hiperaktif Kredi olarak bizden destek alabilirsiniz. Bu sayede en ideal seçeneğe ulaşarak kendi evinizin sahibi olabilir, bütçenizi zorlamadan kaliteli bir yaşam sürmenin avantajını elde edebilirsiniz.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​