article

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi, bankalar tarafından nakit ihtiyacı olan kişilere sunulan hizmetlerden biridir. Bankalar ve müşteriler tarafından belirlenen tutar, belirli bir vade, aylık taksit oranı ve faizle müşterilere sunulur.

Ancak bu noktada bankalar, kredinin ödenip ödenmeyeceğini garanti altına almak için çeşitli ölçütleri dikkate alır. Bu ölçütler ise aylık gelir oranı, tapu, maaş bordrosu ve kredi notunun yüksek olması şeklinde sıralanabilir. Bu şartları karşılayarak kredi alan kişiler, çeşitli sebeplerle kredi borcunu ödemekte gecikebilir ya da hiç ödeyemeyebilir. Bu noktada ise kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabı merak edilir. 

Kredi borcunun aylık taksitleri iki ay art arda ödenmediği zaman bankalar, borç sahiplerine bir ay boyunca süre tanır. Bu süre içinde de borç ödenmediği takdirde, inisiyatif tamamen bankanın eline geçer. 

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunun ödenememesi durumunda ne olur sorusu, kredi alan ya da kara listede olup  kredi almayı düşünen birçok kişinin aklını kurcalar. Bankalar tarafından verilen kredilerin belirli bir zaman içinde ödenmesi gerekir. Kredi başvurusu sırasında buna ilişkin bir ödeme planı hazırlanır ve her ayın aynı gününde kredi için belirlenen aylık taksit tutarının ödenmesi beklenir.

Ancak çeşitli sebeplerle bu ödemeler yapılamayabilir ve gecikmeler meydana gelebilir. Kredi borcunu birkaç gün boyunca ödemeyen kişiler için ise yasal bir yaptırım yoktur. Böyle bir durumda bankalar, müşterilerine süre tanır.

Kredi borcu yaklaşık 90 gün boyunca ödenmediği takdirde kişilere ihtarname gönderilerek yasal takip süreci başlatılır. Aynı zamanda yasal takibe ek olarak, ödenmeyen süre için banka tarafından ana para üzerinden belirli bir oranda faiz uygulanır. Bununla birlikte 90 günlük sürenin aşılması ve borcun ödenmemesi durumunda banka müşterilerin maaşının belirli bir kısmına ya da konut ve kişisel eşyalarına haciz getirebilir. 

Bu durumda ise kredi borcunu ödemeyenler ne yapmalı sorusu gündeme gelir. Kredi borcunu banka tarafından belirlenen süre içinde ödemeyen kişiler başka bir banka üzerinden ihtiyaç kredisi çekebilir. Ancak bu kredinin çekilebilmesi içinse kredi notunun yüksek olması da şartı aranır. Ayrıca bankaların kredi verme koşulları kapsamında, başka bir bankaya borçlu iken kredi çıkması düşük bir ihtimaldir. Bunun dışında borcunu ödeyemeyen kişiler, bankanın yapılandırma sürecine tabi olup uzun vade ve düşük taksitlendirme seçeneklerinden yararlanabilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusuna ek olarak kredi borcu ödenmezse hapis cezasının olup olmayacağı da birçok kişi tarafından merak edilir. Borçların ödenmeme süresi, bir iki ayı bulursa bu durumda bankalar, müşterilerine 90 gün boyunca süre tanır. Bu sürenin ortasında yani takriben 50. günde ise bankalar, müşterilerine ihtarname gönderir. 

İhtarnameye rağmen borç ödenmediği durumlarda banka yeniden borçlu kişilerle temasa geçerek, belirtilen borcun faiz oranlarıyla birlikte ödenmesini talep eder. Bu aşamadan sonra borç hala ödenmezse, banka yasal yaptırım uygular. Bu yaptırım kapsamında kişilerin maaşına, konut, araba ve özel eşyalarına haciz koyulabilir. Böyle bir durumda borç sahipleri, ödeme yapacaklarına dair banka ile taahhüt yapabilir. Ancak taahhüt yapılmasına rağmen ödeme yapılmazsa hapis cezası uygulanma ihtimali mevcuttur.   

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Bankalar kredi verirken çeşitli koşulların karşılanmasını bekler. Bu koşullar arasında özellikle kredi notu düşük olan kişiler için ipotek ya da kefil gösterilmesi yer alır. Kefil göstererek, kredi çeken kişiler borcunu herhangi bir şekilde ödeyemediği takdirde tüm sorumluluk kefile aittir. 

Bankalar, ödenmeyen borç durumlarında öncelikle borç sahibi ile doğrudan iletişime geçilerek belirli bir süre tanınır. Ancak bu sürenin sonunda da borç sahibi, borcunu ödeyemeyebilir. Kefilli olan kredi borçları ödenmezse ne olur sorusuna cevaben ise borcun direkt olarak kefile aktarılacağını söylemek uygundur. Bu noktada kredi çeken kişi ile kefil aynı konumdadır ve ödemeyi yapması gereken kişi kefildir. Kefil tarafından ödeme yapılmadığı takdirde ise kefil kişiye yasal yaptırım uygulanır. 

Bankaya Olan Borç Ne Zaman Silinir?

Kredi borcunun bankadan ne zaman silineceği de önemli bir konudur. Eğer bankadan kredi alan kişi bir şekilde borcunu ödeyemiyorsa ya da kredi notu düşükse , yasal yaptırım uygulanarak maaş hesabı dâhil olmak üzere çeşitli eşyalarına el koyulur. 

Ancak buna karşılık borçlar kanunu kapsamında icralarda belirli bir zaman aşımı süresi vardır. Bu süre ise temelde 10 yıl olsa da alacaklı kişi her yıl yenileme yaparsa 20 yıla kadar çıkabilir. Bu süre sonunda ise borçlunun borcu silinir ve bankalar herhangi bir ödeme talep edemez. 

1 Ay Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunun 1 ay ödenmemesi sorusu ile bir ay kredi kartı borcu ödenmemesi durumunda ne olur sorularının cevabı aslında benzerdir. Kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmesi bir ay geciktiği takdirde bankalar tarafından yasal bir yaptırım uygulanmaz. Yalnızca bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte böyle bir durumda faiz uygulanabilir. Kredi borcu ancak 90 gün boyunca ödenmezse belirli bir yasal yaptırım uygulanır. 

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​