article

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, bankalara gerçekleştirilen ödemelere dair yapılan incelemeler sonucunda oluşturulan sayısal değerlerdir. Kredi kartı ve kredi çekme amaçlı bankalara yapılan başvurularda, kişilerin kredi notunun yüksek olup olmadığı ve kara listeye kredi dikkate alınır. Yani kredi notu temelde, bankalar üzerinden yapılacak işlemler için bankaların kullandığı bir referanstır. 

Bankalar, kredi notu yüksek olan kişilerin ödeme yapabilme potansiyelinin daha fazla olduğunu düşünür. Kredi notu düşük olan kişilerin ise istikrarlı bir şekilde ödeme yapma ihtimali bankalara göre daha düşüktür. Kredi notunu hızlı yüklseltme bu nedenle çok önemlidir. Birçok banka, çoğunlukla kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularını reddeder. Bu durumun önüne geçmek için ise bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce kredini notunu hızlı yükseltme yöntemleri değerlendirilmelidir. Ayrıca kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek için finansal uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Kredi Notu En Çabuk Nasıl Yükseltilir?

Bankaların kredi verme kriterleri arasında kredi notunun önemi son derece fazladır. Genellikle bankalar, kredi notu yüksek müşterileri güvenilir olarak algılar. Çeşitli sebeplerle bankalar üzerinden kredi almak isteyen kişiler, kredi notunu hızlı yükseltme için çalışırlar. Bu kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir. 

Kredi notunun hızlı şekilde yükseltilmesi için uygulanması gereken çeşitli adımlar bulunur. Fatura ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması, yalnızca kullanılan hesapların açık kalması kredi notunu yükselten faktörler arasında yer alır. Bunun dışında ödeme güçlüğü çekenler, ödemelerini bütçelerine göre yapılandırabilir ve borçlarını tek bir kredi altında birleştirebilir. 

Ayrıca kredi notunuzu yükseltmek için düşük limitli de olsa kredi kartı edinebilirsiniz. Bunun dışında kredi notunun yükselmesi için ödemeleri zamanında ve bankalarla aktif olarak çalışmak gerekir. Bu gibi etkenleri dikkate alarak kredi notunuzu kısa süre içinde yükseltebilirsiniz. Kredi notunun değerlendirilmesinde rol oynayan faktörler ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Yeni kredi kullanımları
 • Kredi kartı kullanımı
 • Mevcut hesap durumu
 • Kredi limit toplamı
 • Kişinin borç tutarı
 • Kredili ürün sayısı
 • Limit kullanım seviyesi
 • Kullanılan kredi türleri
 • Kredi kartı borçlarının ödenmesindeki istikrar

 

Bu gibi etkenleri dikkate alarak kredi notunuzu kısa süre içinde yükseltebilirsiniz. 

Kaç Ayda Kredi Notu Yükselir?

Kredi notunun ne kadar sürede yükseleceği bu konuda yapılan uygulamalara ve mevcut kredi notuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kredi notunu hızlı yükseltme yöntemlerinden yararlanarak kredi notunuzu genel olarak birkaç ay içinde büyük ölçüde yükseltebilirsiniz. 

Ancak eğer kredi notunuz çok düşükse bu süreç biraz daha uzun sürebilir. Kredi notunun güncelleme sıklığı ise genelde ayda bir şeklindedir. Çünkü bankalar müşterilerin kredi bilgilerini kredi kayıt merkezlerine aylık olarak yollar ve her ay otomatik olarak kredi notu hesaplaması yapılır. 

Hesaptaki Para Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken, kredi notu, gelir seviyesi ve tapu gibi başvuru sahiplerinin finansal durumunu belirten göstergeleri inceler. Kredi notu ise diğer finansal ölçütlere göre kişilerin ödeme geçmişine dair bilgi verdiği için ekstra öneme sahiptir. Bu nedenle bankalara kredi başvurusunda bulunan kişiler tarafından kredi notunuzu hızlı şekilde yükseltme yöntemleri sıklıkla araştırılır. Aynı zamanda bu noktada hesaptaki paranın kredi notun etkileyip etkilemediği de merak edilir. 

Kişilerin banka hesabında bulunan para tutarı genel olarak kredi notunu etkileyen faktörler arasında kabul edilir. Kredi notunu etkileyen diğer faktörler ise temel olarak, kredi kullanım alışkanlığı, yeni kredi kullanımları, bireysel kredi kartı kullanımı, kredi kartı ödemeleri ve mevcut borç durumudur.  

Kredi Notu Hangi Yöntemlerle Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için birçok farklı yöntem bulunur. Özellikle kredini notunu hızlı yükseltme yöntemleri için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Kredi notunu yükseltme yöntemlerinden ilki, bankalara olan borçları zamanında ödemektir. Kredi ödemelerini zamanında yaparak kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kredi çekme sıklığına dikkat edilmesi bu noktada oldukça önemlidir. Çok sık kredi çekmek kredi notunu yükseltmeyeceği gibi düşmesine dahi sebep olabilir.
 • Kredi kartı borçlarının dışında elektrik faturası, su faturası gibi ödemelerin de düzenli olarak yapılması gerekir. Herhangi bir fatura ödemesine ilişkin borçlu görünmemek bankalar açısından olumlu karşılanır.
 • Vadesiz hesapların aktif olarak kullanılması da kredi notunu yükselten faktörler arasında yer alır. Bu nedenle vadesiz hesaplarınızı aktif olarak kullanarak, düzenli para giriş çıkışı sağlayabilirsiniz.
 • Aynı anda iki bankaya kredi başvurusu yapılması, kredi notunu olumsuz etkiler. Bu nedenle yakın zamanlarda iki farklı bankaya kredi başvurusu yapılmamalıdır.
 • Düşük limitli de olsa bir kredi kartı kullanılması, kredi notunun değerlendirilme sürecini olumlu etkiler. Hiçbir bankacılık ürününü kullanmamak, kredi notu oluşturulamaması anlamına gelir.
 • Kısa dönemli kredi almak ve zamanında ödemek, kredini notunun kısa süre içinde yükselmesini sağlar. Kredi kartı limitlerinin çok yüksek tutulmaması daha uygundur. Kredi kartlarının limitinin yüksek olmasının kredi notuna yönelik bir etkisi bulunmaz. Düşük limitli kredi kartlarının borcu ise daha kolay ödenir.

 

Tüm bunlara ek olarak bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce hesabınızda belirli bir miktar para olması avantajlıdır. Bu gibi yöntemler sayesinde kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​