article

Kredi Notum Düşükse Nasıl Kredi Alabilirim?

Günümüzde birçok kişi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için nakit paraya gereksinim duyar. Nakit ihtiyacı konusunda ise bankalar devreye girerek müşterilerine kredi imkânı sağlar. Ancak her bankanın, belirli kredi koşulları mevcuttur. Bankalar üzerinden kredi almak isteyen başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması, belirli bir süre boyunca SSK'lı olarak çalışmış olması, belirli bir gelirinin olması ve kredi notunun yüksek olması kara listeye girmemiş olması gibi çeşitli koşulları karşılaması gerekir. Bu gibi koşullar arasında en önemlisi ise kredi notudur. Kredi notu, bankalara yapılan geçmiş ödemelere dair gerçekleştirilen incelemeler sonucunda oluşturulan sayısal değerler olarak kabul edilir. 

Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişilerin, bu krediyi geri ödeyip ödemeyeceğini değerlendirmek için kredi notunu baz alır. Ayrıca bankalar, kredi notum düşükse olan kişilerin ödeme yapma olasılığının daha az olduğunu düşünür. Bu yüzden düşük bir kredi notuna sahip olan kişilerin kredi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali daha azdır. Bu durumu çözüme kavuşturmak için ise kredi notu yükseltme yöntemleri devreye girer. Birtakım yöntemler sayesinde kredi notunuzu kısa süre içinde yükselebilir ve kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu noktada kredi notunuzu nasıl daha hızlı yükseltebileceğinize dair finansal uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Belirli ölçütler üzerinden değerlendirilen kredi notu sonucunda bankalar kredi başvurularını değerlendirmeye alır. Kredi kartı kullanımı, mevcut hesap durumu, kredi kartı limiti, kişilerin borç tutarı, kredili ürün sayısı, kara listeye girmiş olması ve kullanılan kredi türü gibi çeşitli etkenler kredi notunun hesaplanmasında etkili rol oynar. 

Kredi notları genellikle puan aralıkları dâhilinde çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılır. Çok riski olan grupların, kredi başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça düşüktür. Bu noktada ise kredi notunu yükseltme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Herhangi bir bankacılık ürünü kullanmamak, kredi notunun hesaplanmaması anlamına gelir. Bu yüzden bir kredi notu oluşturmak için bankacılık ürünlerinin aktif bir şekilde kullanılması gerekir. Kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltmek için düşük limitli bile olsa kredi kartı kullanmak, fatura ödemelerini düzenli bir şekilde yapmak ve sadece kullanılan hesapları açık bırakmak gibi faktörleri dikkate alabilirsiniz. 

Ayrıca ödemelerinizi yapılandırarak, herhangi bir bankaya borçlu kalmaktan kurtulmanız mümkündür. Bu sayede kredi notunuzu belirli bir süre içinde yükselterek, bankalar tarafından güvenilir bir müşteri olarak algılanabilir ve daha kolay bir şekilde kredi çekebilirsiniz. 

Kredi Notu Düşük Kişiler İçin Yöntemler

Kredi notum düşükse kişilerin, kredi notunu yükseltmesi için birtakım etkili yöntemler bulunur. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür: 

  • Bankalara olan borçların vaktinde ödenmesi, uzun vadede kredini notunu yükseltmek için en etkili yöntemler arasında yer alır.

  • Kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra elektrik faturası, su faturası gibi ödemelerin de vaktinde yapılması oldukça önemlidir. Bankalara kredi için başvuru yapıldığı takdirde, herhangi bir borç görünmemesi son derece olumlu sonuçlar doğurur.
  • Kredi çekme sıklığı kredi notunu doğrudan etkileyen bir diğer faktördür. Bu noktada çok sık kredi çekmek, kredi notunun düşmesine sebep olabilir. Ancak çok sık olmamak koşulu ile kısa dönemli kredi çekmek ve bu kredileri zamanında ödemek, kredi notunun yükselmesini sağlar.
  • Kredi notunun yükselmesi adına limiti düşük dahi olsa kredi kartı kullanılması gerekir. Bu durum kredi notunun değerlendirme sürecini olumlu etkiler.
  • Birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmamalıdır.
  • Vadesiz hesaplara aktif bir şekilde para giriş çıkışının olması da kredi notunu yükselten faktörler arasında yer alır.

Bu gibi yöntemleri uygulayarak, kredi notunu yükseltebilir ayrıca kredi notunuzu yükseltmek için finansal uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Geliriniz Yüksekse Düşük Maliyetli Kredi Kullanın

Kredi notunun düşük olduğu durumlarda kredi almak için uygulanabilecek yöntemlerden biri de düşük maliyetli kredi başvurusunda bulunmaktır. Düşük maliyetli kredi almak eğer ihtiyacınızı karşıladığı sürece oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda düşük vadeli kredi alıp, düzenli bir şekilde ödeme yaparak kredi notunuzun yükselmesini de sağlayabilirsiniz. 

Eğer yüksek bir gelire sahipseniz ancak kredi notunuz orta ya da düşükse, düşük maliyetli krediyi tercih ederek, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırabilirsiniz. Kredi notunun orta seviyelerde olduğu durumlarda, başvuru sahipleri yüksek bir gelire sahipse bankalara bu durumu tolere ederek çoğunlukla kredi başvurularını onaylar.   

Kredi Notu Düşük Olanlar Başvuru Sürecinde Ne Yapmalıdır?

Kredi notu düşük olan kişilerin bankaya kredi başvurusunda bulunurken bilmesi gereken çeşitli faktörler vardır. Başvuru sürecinde bu gibi faktörler hakkında bilgi sahibi olunması büyük ölçüde avantaj sağlar. Kredi notum düşükse kullanıcılar genellikle teminat ve kefil göstererek, bankaların güvenini kazanarak kredi alabilir. 

Genel olarak günümüzde taşınır yada taşınmaz mallar üzerinden teminat göstererek kredi almak mümkün kabul edilir. Fakat bu noktada teminat gösterilen konut ya da taşınır malların krediye uygunluk şartlarını karşılaması gerekir. Böyle bir durumda bankaların yönlendireceği değerlendirme uzmanı, yaptığı incelemeler sonucunda uygunluk raporunu bankaya sunar. Değerlendirme uzmanı ve banka için şartlar uygunsa kredi alma ihtimaliniz çoğalır. Bu konuda yapılması gereken bir başka yöntem ise kefil göstermektir. 

Kefil gösterme şartlarında, kefilin kredi notunun yüksek olması, SGK kaydı bulunması ve belirli bir gelirinin olması gerekir. Ayrıca kefilin eşinin de bu durumu kabul etmesi gerekir. İpotek gösterme ya da kefil gösterme koşullarını yerine getirerek, kredi notunuz düşük seviyelerde olsa dahi birçok banka üzerinden kredi alabilirsiniz.

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​