article

Reddedilen Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de reddedilen kredi başvurusunun ne zaman silindiğidir. Kredi çekmek istiyorsanız ama daha önceki başvurunuz reddedilmişse ve sebebi kara liste de olmanız ise ister istemez bu soruyu kendinize sorarsınız. 

Reddedilmiş olan kredi başvurusunun sadece ne zaman silineceği değil, aynı zamanda mevcut puanınızı nasıl etkileyeceği ve bu süreçte nasıl hareket edilmesi gerektiği gibi sorular da sıklıkla karşımıza çıkan konular arasında yer alır. 

İster bireysel ister kurumsal olarak kredi başvurusunda bulunun, çeşitli nedenlerle talebiniz reddedildiği zaman bu başvurunun silinebilmesi ve tekrar başvuru yapılabilmesi için 180 günün geçmesi gerekir. Bu sürecin uzunluğu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından belirlenir. 

Bu süreçte kredinizin neden reddedildiğini öğrenerek bu konuda iyileştirme amacıyla çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece benzeri bir sorunu yaşamadan tekrar başvuru yapmak için gerekli adımları atabilirsiniz. 

 

Kredi Talebi Reddedilme Nedenleri Nelerdir?


Hemen hemen herkesin belirli dönemlerde kredi çekme ihtiyacı olur. Bu tür zamanlarda kredi talebinin reddedilmesi ise büyük bir hayal kırıklığı yaratır. Peki, kredi talebi reddedilme nedenleri nelerdir ve bu konuda neler yapmak gerekir?

Siz de kredi başvurusunda bulunduysanız ama talebiniz reddedildiyse öncelikle bu durumun nedenleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Bazı bankalar kredi reddini ifade ederken aynı zamanda red nedenini de kod olarak belirtir. Bu rakamlar 01, 09, 10, 11, 12 gibi sıralanabilir. Şayet herhangi bir kod mevcut değilse bankayla bizzat iletişime geçerek net bir cevap almanız da mümkündür. 

Kredi başvurusunu etkileyen ve talebin reddedilmesine neden olan hususlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Düzenli bir gelir beyanının olmaması
  • Kredi kartı borcunun gecikmiş ya da takibe düşmüş olması
  • Farklı nedenlerle banka hesabına haciz konulması
  • Kayıtlı çalışma süresinin yetersiz olması

Kredi için başvuru yaptığınızda bu tür sorunlar ortaya çıkarsa banka sizi verilecek kredinin tahsilatı için riskli bulabilir ve kredi talebini reddedebilir. 

Reddedilmiş Kredi Başvurusu Kaç Günde Silinir?


Olumsuz sonuçlanan kredi başvurusunun kaç günde silineceği sorusunun cevabı 180’dir. Bu süreçte art arda başvuru yapmamanız tavsiye edilir. Çünkü krediniz onaylanmamış olmasına rağmen sürekli başvuru yaptığınızda her bir ret cevabı Findeks yani bankaların ortak kullandığı risk derecelendirme kurumundaki kredi puanını olumsuz etkiler. Bu süreçte yapacağınız her bir kredi başvurusunu özenle düşünmeniz ve doğru adımlar atmanız gerekir. 

Ayrıca kredi kartı, kredi, ek hesap, limit artırım gibi tüm başvuruların tek bir noktada toplandığını bilmeniz önemlidir. Olumlu sonuçlanan her bir talep, kredi notunuzun yükselmesine katkıda bulunur. Ancak Türkiye’deki birçok özel banka, bu tür başvuruların sayısı 6 ve üzerinde olduğu zaman kişilere kredi vermekten kaçınır. Bu nedenle dikkatli hareket etmeniz doğru olur. Şayet konuyla ilgili itirazlarınız varsa ve kredi notu konusunda yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız merkez bankası KKB güncelleme iletişim numarasını (444 45 52) arayabilir ve güncelleme yapılmasını talep edebilirsiniz. 

Kredi Başvurusunun Reddedilmesi Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi başvurunuz reddedildiğinde kredi notunuzun da bu durumdan olumsuz etkilendiğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle bir kez olumsuz cevap aldıktan sonra farklı bankalara sürekli olarak başvuru yapmaktan kaçınmanız faydalı olur. 

Sadece kredi başvurusu değil, aynı zamanda kredi kartı başvurusu, limit artırımı başvurusu gibi durumlar da kredi notunuzu olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte bir reddedilmiş başvurunun notunuzu kaç puan etkilediği net olmasa da düşüşe neden olacağı bilinir.  

Siz de kredi başvurusu, kredi başvurusu reddi, kredi notu gibi konularla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilir ve aklınıza takılan her türlü soruya net bir cevap alabilirsiniz. 

Hızlı Başvuru

KVKK Aydınlatma Metni''ni okudum ve onaylıyorum.​
Ticari elektronik ileti metni'ni okudum ve onaylıyorum.​
Açık Rıza Metni'ni okudum ve onaylıyorum.​